Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2014-01-15 23:00:28

admin
Administrator
Data rejestracji: 2013-11-09
Liczba postów: 187

Co to jest herbata hibiskus?

http://www.przyprawyswiata.pl/produkt/herbata-hibiskus

223.jpg

Kraj pochodzenia: Egipt
Polecamy:
Do przyrządzania mieszanek herbacianych poprawiając ich smak, kolor i aromat. Należy pić schłodzone.

Uwaga:
Działa przeciwzapalnie, oczyszczająco i odtruwająco.

Herbata z hibiskusa to jeden z najpopularniejszych ziołowych naparów na całym świecie. Głęboki czerwony kolor, kwaskowaty smak i mocny aromat to główne atuty tej herbaty, które zauważa się na pierwszy rzut oka. Herbata z hibiskusa to jednak znacznie więcej niż po prostu smaczny napar – liczne badania potwierdzają, że jest ona bardzo skuteczna przy leczeniu nadciśnienia oraz posiada kilka innych potencjalnych właściwości zdrowotnych.

Napar z hibiskusa znany jest na wszystkich kontynentach na świecie pod takimi nazwami jak flor de Jamaica (Ameryka Łacińska), karkadé (Bliski Wschód), gumamela (Filipiny), bissap, tsoborodo lub wonjo (Afryka Zachodnia), sorrel (Jamajka), czerwony sorrel (Karainy) oraz rosella (Australia).

Jak produkowana i przyrządzana jest herbata z hibiskusa?

W przeciwieństwie do większości herbat ziołowych, herbata z hibiskusa nie jest produkowana z liści, ale z kielichów kwiatu hibiskusa. Zebrane kielichy suszy się, a następnie można już z nich przyrządzić herbatę po prostu zalewając je wrzątkiem.

Do herbaty z hibiskusa często dodaje się cukier lub miód. W wielu kulturach (np. na Karaibach) herbatę z hibiskusa pije się mrożoną zamiast ciepłą. Uniwersalność herbaty z hibiskusa to jeden z jej głównych atutów, dzięki którym jest znana na całym świecie.

Właściwości zdrowotne herbaty z hibiskusa

1. Obniża ciśnienie

Hibiskus przyciągnął zainteresowanie naukowców głównie z powodu na jego skuteczne działanie jako naturalny lek na nadciśnienie. Do tej pory przeprowadzono kilka rzetelnych badań klinicznych na ludziach, które potwierdziły, że hibiskus jest bardzo efektywny w leczeniu nadciśnienia i może być nawet stosowany zamiast leków.

Jedno z badań, przeprowadzone przez irańskich naukowców na grupie 60 pacjentów ze średnim nadciśnieniem oraz cukrzycą typu 2, pokazało że miesiąc picia herbaty z hibiskusa obniżył ich ciśnienie skurczowe ze 134.8 mmHg na 112.7 mmHg. Ciśnienie rozkurczowe pozostało na podobnym poziomie.

Inne badanie, przeprowadzone przez amerykańskich naukowców na 65 osobach w wieku 30–70 lat z łagodnym nadciśnieniem pokazało, że wypijana 3 razy dziennie herbata z hibiskusa (240 ml) obniżyła po 6 tygodniach ciśnienie skurczowe przeciętnie o 7,2 mmHg (w porównaniu o 1,3 mmHg w przypadku placebo). Ponadto u osób, których ciśnienie skurczowe przekraczało 129 mmHg, zaobserwowano większą efektywność terapii z hibiskusem – zanotowano spadek ciśnienia aż o 14 mmHg.

Z badania przeprowadzonego przez naukowców z Argentyny i Meksyku można wyciągnąć podobne wnioski co z powyższych badań. W badaniu, w którym brało udział 193 pacjentów obu płci w wieku 25–61 lat z nadciśnieniem stopnia 1 i 2 porównywano efektywność naparu z ekstraktu hibiskusa z efektywnością leku na nadciśnienie o nazwie lizynopryl.

Pacjentów podzielono na dwie grupy – pierwsza (100 pacjentów) otrzymywała codziennie napar z ekstraktu z hibiskusa, w którym znajdowało się 250 mg antocyjanów, natomiast druga grupa – kontrolna – otrzymywała 10 mg leku lizynopryl.

Po 4 tygodniach terapii naukowcy zaobserwowali, że herbata z hibiskusa jest tylko nieco mniej skuteczna w obniżaniu ciśnienia krwi niż lek lizynopryl, obniżając przeciętnie ciśnienie tętnicze z 146.48/97.77 do 129.89/85.96 mmHg przy czym jej tolerancja i bezpieczeństwo jej używania wyniosło 100%.

Jeszcze inne badanie przeprowadzone przez meksykańskich naukowców ujawniło, że skuteczność hibiskusa przy obniżaniu ciśnienia jest taka sama jak leku captopril. Pacjentów w wieku od 30 do 80. roku życia z nadciśnieniem podzielono na dwie grupy, z których jedna otrzymywała przed śniadaniem napar z 10 gram kielichów hibiskusa (zawartość 9,6 mg antocyjanów), a druga otrzymywała dwa razy dziennie lek captopril (25 mg).

Badanie ukończyło łącznie 75 pacjentów, u których zaobserwowano podobny spadek ciśnienia (ze 139.05/90.91 mmHg na 123.73 mmHg/79.52 mmHg w przypadku hibiskusa) niezależnie od tego czy przyjmowali hibiskusa czy captopril.

Ważna uwaga: pomimo faktu, że hibiskus może znacznie obniżyć Twoje ciśnienie tętnicze, jeżeli cierpisz na nadciśnienie i bierzesz leki, skonsultuj się najpierw z lekarzem zanim zaczniesz pić herbatę z hibiskusem. Zażywanie leków obniżających ciśnienie w połączeniu z herbatą z hibiskusem może sprowadzić Twoje ciśnienie do niebezpiecznie niskich poziomów.

2. Reguluje poziom cholesterolu

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego Chung Shan na Tajwanie przeprowadzili badanie, z którego wynikło, że kwiat hibiskusa zawiera przeciwutleniacze, które mogą regulować poziom cholesterolu we krwi.

Badania przeprowadzone na zwierzętach dowiodły, że hibiskus może obniżyć poziom złego cholesterolu LDL i redukować nagromadzanie się złogów tłuszczowych w tętnicach. Wysoki cholesterol LDL i nagromadzone złogi tłuszczowe w tętnicach zwiększają ryzyko chorób kardiologicznych, wliczając w to atak serca.

3. Potencjalnie wspiera spalanie tłuszczu

Konsumpcja herbaty z hibiskusa po posiłku może wspierać spalanie tłuszczu. Mechanizm działania polega na tym, że w hibiskusie zawarta jest fazeolamina, która blokuje wydzielanie się amylazy, enzymu, który jest odpowiedzialny za absorpcję tłuszczów i węglowodanów.

Nie zostały do tej pory przeprowadzone badania, które mogłyby określić na ile herbata z hibiskusa może być efektywna jako suplement ułatwiający spalanie tłuszczu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by jego efektywność wypróbować na sobie. Warto także pamiętać, że dzięki właściwościom diuretycznym hibiskus pomaga pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, co samo w sobie może sprawić, że będziesz wyglądać nieco szczuplej.

Herbata z hibiskusa – przeciwwskazania i inne uwagi

Istnieją pewne przypadki, kiedy nie zaleca się konsumpcji herbaty z hibiskusa. Oto kilka przeciwwskazań i innych uwag związanych z herbatą z hibiskusem.

1. Nadciśnienie lub niedociśnienie

Jak już wspomnieliśmy wyżej, osoby cierpiące na nadciśnienie powinny skonsultować się z lekarzem przed konsumpcją herbaty z hibiskusa. Osoby z niedociśnieniem powinny natomiast unikać herbaty z hibiskusa, ponieważ może ona obniżyć już niskie ciśnienie do poziomu zagrażającego zdrowiu lub w przypadku poważnego niedociśnienia nawet życiu.

2. Pierwsza konsumpcja

Niektóre osoby pijące herbatę z hibiskusa po raz pierwszy mogą doświadczyć lekkich halucynacji, czuć zawroty głowy lub poczuć senność. Jeżeli zamierzasz napić się herbaty z hibiskusa po raz pierwszy, nie prowadź po niej samochodu.

3. Kobiety w ciąży

Nie istnieją rzetelne badania, które określałyby czy kobiety w ciąży mogą pić herbatę z hibiskusa, jednak niektórzy naukowcy twierdzą, że w hibiskusie znajdują się substancje, które mogą wywołać poronienie. Z tego powodu herbata z hibiskusa nie jest zalecana kobietom w ciąży.

4. Hibiskus a estrogen

Istnieją pewne dowody, że hibiskus wpływa na poziom estrogenu. Z tego powodu osoby z niskim poziomem estrogenu, na zastępczej terapii hormonalnej oraz przyjmujące pigułki antykoncepcyjne nie powinny pić herbaty z hibiskusa. Ponadto niektórzy naukowcy podejrzewają, że regularne picie herbaty z hibiskusa może obniżyć płodność.

za http://www.rodzajeherbat.pl/herbata-z-hibiskusa/

Offline

Stopka

Forum oparte na FluxBB