Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2014-01-15 23:21:55

admin
Administrator
Data rejestracji: 2013-11-09
Liczba postów: 187

Co to jałowiec owoc?

http://www.przyprawyswiata.pl/produkt/jalowiec-owoc

226.jpg

Kraj pochodzenia: Polska
Polecamy:
Do dziczyzny, baraniny, ryb, pasztetów, sosów i marynat oraz do bigosu i kapusty kiszonej.

Porada:
Używa się jako środek do produkcji ginu, likierów i jałowcówki.

Lecznicze właściwości jałowca cenione były już w starożytności. W tym celu wykorzystywano szyszkojagody, liście i samo drewno. Medycyna naturalna zaleca stosowanie jałowca w takich chorobach, jak artretyzm, cukrzyca i nadczynność tarczycy. Leki z jałowca można przyrządzać na wiele sposobów: jako napary, wyciągi wodne i nalewki, syropy, wino i piwo jałowcowe czy nawet powidła.
Pedanios Dioskurydes wspomina w De Materia Magica miejscowe zastosowanie zgniecionych szyszkojagód jako środka antykoncepcyjnego przed stosunkiem. Indianie Ameryki Północnej jedli szyszkojagody przy infekcjach dróg moczowych. Zachodnie plemiona indiańskie stosowały napar z szyszkojagód jałowca i kory z korzenia berberysu do leczenia cukrzycy . W Polsce w XIX w. i początku XX w. powszechnie pito odwar z szyszkojagód przy zatrzymaniu moczu i puchlinach, niekiedy przykładano je na miejsca opuchnięte. Dojrzałe owoce spożywane na czczo miały być pomocne także przy trawieniu. Jałowiec stosowany był przy kolkach, w celu "oczyszczenia krwi", przy zatrzymaniu okresu, niekiedy także przy suchotach. W czasach epidemii (np. cholery) okadzano mieszkania jałowcem. Wywar z szyszkojagód podawano do picia koniom cierpiącym na zołzy
Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.

Roślina jadalna
Szyszkojagody jałowca są zbyt gorzkie, by zjadać je na surowo. Są one sprzedawane jako susz i służą do przyprawiania mięs (szczególnie tych o wyrazistym smaku, jak dziczyzna, dzikie ptactwo itp.), sosów i nadzień. Aby uwolnić aromat, zwykle się je zgniata przed użyciem. Szyszkojagody są głównym składnikiem finlandzkiego piwa sahti[9]. Z szyszkojagód jałowca robi się gin i jego pierwowzór – jenever, podobnie powstaje popularna w Czechach jalovcová, a na Słowacji - borovička.

za http://pl.wikipedia.org/wiki/Ja%C5%82owiec_pospolity

Offline

Stopka

Forum oparte na FluxBB