Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2014-01-10 21:25:36

admin
Administrator
Data rejestracji: 2013-11-09
Liczba postów: 187

Co to cynamon mielony?

http://www.przyprawyswiata.pl/produkt/cynamon-mielony

205.jpg

Kraj pochodzenia: Indonezja

Polecamy:
Do ciast, kompotów, kisieli, puddingów, zup owocowych i słodkich sufletów a także do potraw z ryżu i makaronu oraz duszonych owoców, warzyw i twarogu.

Cynamon to popularna przyprawa kuchenna otrzymywana z wysuszonej kory cynamonowca. Występuje w dwóch postaciach, utarty na proszek lub w niewielkich, zwiniętych w rulonik kawałkach, ma kolor rdzawy i dzięki zawartemu w niej olejkowi cynamonowemu charakterystyczny słodkawo-korzenny, lekko piekący smak i silny aromat.
Cynamon używany jest do przyprawiania potraw słodkich z ryżu, pieczonych jabłek, wina grzanego i ponczu. Niewielkie ilości cynamonu służą do aromatyzowania gulaszu, baraniny, gotowanych ryb i szynki. Olejek cynamonowy ma działanie antyseptyczne.
Rodzaje
Najbardziej ceniony rodzaj cynamonu otrzymuje się z cynamonowca cejlońskiego (Cinnamomum verum). Te otrzymywane z innych gatunków z rodziny wawrzynowatych, w szczególności z cynamonowca wonnego, są rzadko importowane do Europy i mają znaczenie tylko dla kuchni regionalnej. Czasami jako "cynamon" opisywane są produkty z roślin innego rodzaju ("cynamon z Batawii" – ze strączyńca oraz "cynamon biały" z korzybiela).
Historia
Cynamon znany jest od czasów starożytnych, i był używany w Starożytnym Egipcie w procesie mumifikacji. Wzmianki o nim można znaleźć w Piśmie świętym, w dziełach Herodota, lekarzy arabsko-muzułmańskich i innych autorów epoki klasycznej.
Produkcja
Sri Lanka jest głównym producentem cynamonu właściwego, podczas gdy kasja jest produkowana głównie w Chinach i Indonezji.
Produkcja cynamonu na świecie w roku 2003
Dane zaczerpnięte z FAOSTAT (FAO[1])
Państwo    Produkcja(w tonach)     % produkcji światowej
Chiny    47 000    44 %
Indonezja    39 000    37 %
Sri Lanka    12 200    11 %
Wietnam    6000    6 %
Madagaskar    1500    1 %
Seszele    230    0 %
Timor Wschodni    75    0 %
Dominika    55    0 %
Grenada    50    0 %
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca    30    0 %
Total    106 140    100 %
Własności zdrowotne
Proszek cynamonu jest jednym z najlepszych źródeł tanin[2].
Cynamon korzystnie wpływa na trawienie i oddychanie, działa anyseptycznie i grzybobójczo.

za http://pl.wikipedia.org/wiki/Cynamon

Offline

Stopka

Forum oparte na FluxBB